top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Saf Romanov yetiştiriciliği yapmalı mıyım? Saf Romanov et üretecek işletmeler için doğru ve isabetli bir seçim değildir. Bunun üç nedeni var;

1) Saf ırklar naiftir ve hastalıklara dirençli değildir

2) Saf Romanov ince yapılıdır ve et üretimine uygun değildir

3) Fazla sayıda yavru doğurduğu için yavrular ufak cüsselidir ve besi süreleri uzundur

 

ANAROM koyunu nasıl oluştu?

Anarom koyunu Romanov melezidir, Romanov ile yerli koyunlarımızın 10 yıl süre ile melezlenmesi sonucu geliştirilmiş bir ırktır. 10 yıl süren melezleme çalışması 3 üreme özelliği konusunda yapılmıştır. İlk yılında gebe kalabilme, 8 ayda bir kuzulama, her kuzulamada ikiz kuzu verebilme özellikleri olan koyunlar tutulmuş, olmayanlar sürüden çıkarılmıştır. Anarom koyunları bu 3 özelliği barındırmaktadır, ve bu özellikleri sonraki nesillere aktarabilme özellikleri vardır. Dolayısı ile her Romanov melezi Anarom koyunu değildir.

 

ANAROM her bölgede yeriştirilir mi? ANAROM, ülkemizin yedi zirai bölgesinde yetiştirilen sekiz yerli ırkla melezleme sonucunda elde edildiğinden, her bölgede yetiştirilir. ANAROM bakım ve besleme diğer koyunlarla aynı mıdır? ANAROM döl verimi iyileştirilmiş bir genotiptir. Yavru verimi artırılan bu ırkın gebeliğin son 6 haftası ve kuzu emzirme dönemi olan 8 hafta boyunca ek yemleme yapılmalıdır. ANAROM içi barınak şartları nasıl olmalıdır? ANAROM için özel bir barınak şartı aranmaz. Özellikle soğuk bölgelerde yeriştiriciliğinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. ANAROM için devlet desteği var mı? ANAROM ırkı yetiştiriciliği için Ziraat Bankası sıfır faizli kredilerden "iki yılda üç kuzulatma" programına uygun anaç fiyatlandırmasından yararlanabilirsiniz. ANAROM için ne kadar alan gerekir? ANAROM için ikiz kuzularıyla birlikte hayvan başına 2,5 metrekare çatı altı alan hesaplanmadır. İşletme toplam alanı yetiştireceğiniz koyun saysı X 10 metrekare dir. ANAROM et kalitesi nasıl? Kısa kuyruklu Anaromlarda koyun etine özgü koku yok denecek kadar azdır. Et kalitesi bakımından oldukça ideal özelliklere sahiptir. Etinin lezzeti damak tadımıza hitap etmektedir. ANAROM almak için en az sayı var mı? Damızlık alımı için en az sayı yoktur. En küçük sürüde bile babalar akrabalığı önlemek için iki olmalıdır. ANAROM kapalı mı bakılmak zorundadır? ANAROM gerek meraya dayalı gerekse ağıl yetiştirmesine uygundur. Her yetiştirme modeline adapte olabilir. Anarom koyunu yerli koyunlarımıza göre daha çeviktir, merayı yerli koyunlarımıza göre daha iyi değerlendirir. ANAROM dan süt alabilirmiyim? ANAROM da sık kuzulatma (8 ayda bir - 2 yılda 3 kuzulatma) yapılmazsa süt sağımı yapılabilir. Kuzularının emdiği hariç, 100-120 lt süt verir. ANAROM da yılda bir kuzulatma yapılırsa yavru verimi ne olur? İyi bakım besleme koşullarında, ANAROM yılda bir kuzulamada %250 kuzu verir. Sizden Saf Etçi Baba alabilirmiyim? Saf etçi, Suffolk, Charollais, Dorper koç satışımız bulunmamaktadır. Bu ırklar elimizde mevcuttur ve tohumlama yapmaktayız. ANAROM tedarikini kimler yapıyor? ANAROM kuzufab tescilli işletmeler. İşletme sorgusu için alım öncesi mutlaka ekibimizden doğrulama alınız. Her Romanov melezi ANAROM mudur? Her Romanov melezi ANAROM değildir. Anarom koyunu yavrularına döl verimi özelliklerini geçirdiği ispatlanmış tescilli bir ırktır. En ideal sürü büyüklüğü nedir? İdeal bir sürü büyüklüğü 200 ün altında olmamalı ve 1000 in üzerine çıkmamalıdır.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page