top of page

Anarom Sürü Oluşturma

Üç farklı yöntemle Anarom sürüsü oluşturabilirsiniz. 

1) Canlı Anarom satın alma

ANAROM satışını kuzufabrikası tescilli işletmeler yapabilmektedir. İşletme sorgusu için alım öncesi mutlaka ekibimizden doğrulama alınız.

2) Saf Romanov dişi ile Suforom (Sufolk Anarom melezi) koçları bir araya getirerek çekirdek sürü kurma

Bu yöntemde Saf Romanov dişileri kullanılır ancak koç olarak Saf Romanov koçları kullanılmaz. Suforom koçlarımız, genotipinde Sufolk, Yerli ırklarımız ve Romanov'u barındırır. Suforom koçların Romanov'lara katılması, doğan yavrularda ikizlik özelliğini düşürmez, adaptasyon gücünü arttırır ve Romanov'un et tutma kabiliyetindeki eksikliklerini giderir. Doğan dişi ve erkek kuzular damızlık özelliktedir. Erkek kuzular %25 saf Sufolk kanı taşıdıkları için et yönü ile gayet tatmin edicidir. 

3) Kendi koyunlarınızı Anarom'dan gebe bırakma hizmeti satın alma

En az 1 sene çiftliğinizde kalmış ve en az 1 gebelik yapmış koyunlardan seçilmiş yerli damızlıklara Bioteknolojik Islah Paketi (BIP)  ile (Laparoskopik Suni Tohumlama LAI ve Embriyo Transferi ET) ANAROM anaç sürü oluşturma hizmetidir.

Bu hizmet ile yerli sürüye yapılacak ve yaklaşık 2 ay sürecek biyoteknolojik ıslah programı sonrasında 5. ayda ilk ANAROM’lar doğar, 12. ayda dişi ANAROM’lar etçi ırklardan alınan spermalarla tohumlanarak kasaplık kuzulara gebe kalır ve en sonunda 17. ayda kasaplık kuzular oluşur. Erkek ANAROM’lar yeteri kadarı koç katımı için tutulur kalanlar ise 10. ayda (kuzular 5-6 aylık iken) ilk kasaplık olarak satılır.  ANAROM’lar genç olduklarından dolayı ilk doğumlarında %50-%60 dolaylarında ikiz vermektedirler.

Bu modelde ilk kasaplık kuzuyu en erken işe başlangıcın 10. ayında erkek ANAROM’lardan elde edebilmekteyiz.

Gebelik başarısına etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında işlem öncesindeki ve sonrasındaki gebelik süresince çiftlikteki hayvan bakımı büyük önem arz etmektedir. Programa alınan hayvanların yeri, çobanı ve yemleme rejimi program boyunca değiştirilmemelidir. İyi koşullar yakalandığında tohumlama başarı oranımız %60-%70 aralığındadır.

4) Anarom'a gebe yerli koyun satın alma

Anarom'a gebe yerli koyunu hazırlama işlemi içinde aşağıdaki süreç ve kalemler bulunmaktadır;

Örneğin 500 gebe hayvanın Anarom'dan gebe bırakılma işleminde biz kardeş çiftliklerimizden tanıdığımız 850 hayvanı alıyoruz. 3 aylık süreç içerisinde önce karantinaya alıyoruz, ardından tohumlama işlemini yapıyoruz, kısır olan, gebe kalamayan hayvanlar ayıklanmış oluyor ve bize kalıyor, müşterimize sadece gebe kalmış koyunları veriyoruz.

Gebe yerli koyunlar damızlık özellikleri olarak en başarılı olanlardır. Onları dilerseniz sonraki sene bir kez daha Anarom'dan gebe bırakma işlemine kendi çiftliğinizde tabi tutabilirsiniz, bu sayede anaç sürünüzü büyütmüş olursunuz. Taşıyıcı olarak kullanılan yerli koyunları dilediğiniz zaman elden çıkarabilirsiniz.

 

Anarom'dan gebe yerli koyun fiyatlaması içerisinde özetle aşağıdaki bedeller yer almaktadır;

  • Yerli koyun seçim, hastalık tarama, alım ve çiftliğimize nakliyesi

  • 3 aylık besleme ve bakımı, bunun içinde 21 gün karantina

  • 3 aylık işçilik

  • 3 aylık çiftlik kirası

Anarom'dan gebe yerli koyun hazırlama adımları aşağıda belirtilmiştir;

 

1- YERLİ IRK ANAÇLARIN SEÇİMİ
Yerli ırk koyunların seçiminde göz önünde bulundurulacak faktörler;

a) Hayvanlar 2-5 yaş arasında olacak 
b) Mutlaka yıl içinde doğum yapmış olacak 
c) Doğum ile satın alma arasında geçen süre en az 10 hafta olacak

d) Meme, ayak, ağız arazları olmayacak 
 

2- YERLİ IRK ANAÇLARIN SAĞLIK TARAMASI

Yerli ırk anaçlar hastalıklara karşı laboratuar testlerinden geçirilecektir;  

  • Tüberküloz 

  • Brusella 

  • Leptosipira 

  • Mikoplazma 

 

3- YERLİ IRK ANAÇLARIN ANAROM DÖNÜŞÜM PROGRAMINA HAZIRLANMASI

Sağlık taramasından geçen koyunlarda iç-dış parazit mücadelesi yapılacaktır. Karma aşı uygulamasını müteakip kırkım, tırnak kesimi yapılacaktır. Vücut kondisyon skoruna göre değerlendirilen koyunlarda 3 hafta boyunca 2 kg ota ilaveten hayvan başına 500 gr besi yemi verilecektir. 


4- YERLİ IRK ANAÇLARIN ANAROM KOYUNUNDAN GEBE BIRAKILMASI
Koyunlarda kızgınlıkların toplulaştırılması ve ovulasyon (yumurtlama) oranlarının artırılması için vajina içi plastik cihaz (CIDR) 14 gün boyunca vajinada tutulacaktır. İmplantın çıkarılmasını müteakip 500 I.U. PMSG kas içi yapılacaktır. Kızgınlıkların arama koçları ile taramasından sonra kızgınlık gösteren koyunlar biyoteknolojik yöntemlerle gebe bırakılacaktır. Erkek damızlık sayısı her generasyonda akrabalık derecesi %1’i aşmayacak şekilde hesaplanacaktır.

5- YERLİ IRK ANAÇLARIN GEBELİK TESTİ
Tohumlanan koyunlarda tohumlamanın 16-18. gününde kızgınlık kontrolü ve vajinal elektrik rezistansı ile 30 ve 45. günlerde ise ultrason ile gebelik muayenesi yapılacaktır.

6- YERLİ IRK ANAÇLARIN NAKLİ
Gebe koyunlar nakliyeden önce strese karşı enjeksiyonları yapıldıktan sonra Avrupa Birliği Hayvan Hakları Konseyince belirtilen şartlarda nakledilecektir. Buna göre; 
Seyahat süresi 8 saati aşmayacak ve her 8 saatte bir 1 saat mola verilecektir. Her bir koyuna 0.5metrekare alan hesaplanacaktır.

bottom of page